35 lat spółki AREX
Pełna splendoru jubileuszowa gala była wyjątkową okazją do świętowania 35. rocznicy działalności Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX z Gdyni. Wydarzenie odbywało się w gronie przedstawicieli zarządów spółek wchodzących w skład GRUPY WB oraz przyjaciół firmy.
Na uroczystej gali obecni byli Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz – założyciele GRUPY WB, zarządy innych spółek grupy, partnerzy biznesowi, delegacje zagranicznych przedsiębiorstw, przedstawiciele kluczowych dostawców oraz reprezentacje wyższych uczelni i ośrodków naukowo-badawczych, z którymi AREX współpracuje od lat.
Gala rozpoczęła się od oddania hołdu założycielom spółki i podziękowań dla obecnych właścicieli za wprowadzanie nieustających innowacji, za determinację oraz za rozwój firmy. Jubileusz był wyrazem wdzięczności, chwilą do refleksji nad historią, okazją do skupienia się na obecnych planach oraz przedstawieniem wizji przyszłości.
W swoim wystąpieniu Krzysztof Bielawski, prezes AREX, podkreślił znaczenie spółki i rolę jaką pełni w GRUPIE WB. Zaznaczył wartość społeczności, jaką tworzy firma w wymiarze ludzkim, biznesowym oraz technicznym. Członkowie zarządu przedsiębiorstwa AREX wspominali miniony czas, związane z nim dokonania i ludzi, którzy wpłynęli na jej rozwój.
Goście mieli okazję poznać podczas gali historię firmy AREX. Na przestrzeni 35 lat Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych stał się nowoczesnym przedsiębiorstwem, opartym na własnych rozwiązaniach technicznych i rozbudowanych zdolnościach produkcyjnych.
Nastawienie na opracowanie innowacyjnych technologii, koncentracja polskiego potencjału inżynierskiego oraz zdolność do przewidywania zmian przełożyły się na rozwój firmy na rynku wojskowym. Dzięki temu AREX stał się synonimem jakości i rzetelności.
Uroczystość była czasem refleksji nad drogą, którą firma pokonała, a także okazją do wielu wspomnień, refleksji i wzruszeń nad tym, co AREX osiągnął przez trzy i pół dekady. Była to swego rodzaju podróż sentymentalna. Nie można zapomnieć o symbolicznych gestach podczas gali jubileuszowej. To wręczenie gratulacji i podziękowań za współpracę od partnerów biznesowych.
Część oficjalna zakończyła się prezentacją filmu podsumowującego 35 lat działalności spółki. Zwieńczeniem gali, a jednocześnie rozpoczęciem części nieformalnej, był jazzowy koncert wokalistki Natalii Capelik-Muianga wraz z zespołem.
35 lat historii
Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX rozpoczął działalność w 1989 roku. Założycielem spółki był Andrzej Darski. Początkowo przedsiębiorstwo produkowało przetworniki pomiarowe, z biegiem czasu zaczęło wdrażać systemy pomiarowo-sterujące dla kotłowni i stacji redukcji gazu.
Przełomem w rozwoju spółki było wdrożenie w 1994 roku automatycznego systemu elektrycznego ogrzewania rozjazdów. Produkt przez kolejne lata umocnił pozycję przedsiębiorstwa AREX w branży kolejowej. Od 2002 roku firma uczestniczyła w projektach związanych z obronnością Polski. Potencjał inżynierski i rozbudowa przedsiębiorstwa przełożyły się na rozwój rozwiązań dla rynku wojskowego.
W 2005 roku, po tragicznej śmierci właściciela, firma została przekształcona w spółkę prawa handlowego i kontynuowała dotychczasową działalność. Na stanowisko prezesa zarządu został powołany Krzysztof Bielawski, który wraz z Gerardem Wiśniewskim i Tomaszem Budą, nadal kierują przedsiębiorstwem. Obecnie spółka zatrudnia ponad 200 pracowników. Kadra złożona jest z wysokiej klasy inżynierów, specjalistów w dziedzinie elektroniki, mechaniki, elektryki i informatyki.
We wrześniu 2011 roku spółka AREX weszła w skład GRUPY WB. To największy polski koncern sektora obronnego, oferujący systemy informatyczne i cyberbezpieczeństwa, technologie łączności oraz zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych.
AREX projektuje i wytwarza własne rozwiązania na rynek cywilny i wojskowy. Na rynku cywilnym spółka jest sprawdzonym dostawcą zaawansowanych systemów elektroenergetycznych dla infrastruktury kolejowej i drogowej.
Sztandarowym produktem jest system elektrycznego ogrzewania rozjazdów usprawniający ruch pociągów w warunkach zimowych. AREX prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki elektronicznej i oprogramowania, opracowuje i produkuje systemy elektromobilne, m.in. falowniki, silniki, magazyny energii, stacje ładowania EV.
Spółka AREX wytwarza zaawansowane produkty dla rynku wojskowego. Jako dostawca technologii firma brała udział w wielu projektach, jak zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR-23-2KG Jodek-G, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU-12,7 Kobuz, śmigłowiec wsparcia bojowego W-3PL Głuszec, czy moździerz samobieżny RAK 120 mm.
Przedsiębiorstwo oferuje elektromechaniczne do haubic i moździerzy samobieżnych 155 mm, wyrzutni rakietowych, artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych, uzbrojenia śmigłowców oraz morskich systemów artyleryjskich.
AREX uczestniczył w opracowaniu rozwiązań dla Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego kalibru 30 mm. Jest producentem i dostawcą osprzętu elektromechanicznego do ZSSW-30 na rzecz produkcji seryjnej.
Przedsiębiorstwo samodzielnie rozwinęło zdalnie sterowane moduły uzbrojenia rodziny ZMU, opracowało pakiet modernizacyjny ARM-28 z celownikiem CKE-1T oraz systemem zwalczania bezzałogowców DJ-25 do artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego ZU-23-2.
Od początku swojej działalności spółka AREX jest silnie powiązana z trójmiejskimi ośrodkami naukowo-badawczymi m.in. z Politechniką Gdańską, Akademią Marynarki Wojennej i Uniwersytetem Morskim. Współpraca obejmuje także inne ośrodki: Politechnikę Świętokrzyską, Wojskową Akademię Techniczną, Instytut Kolejnictwa, Politechnikę Warszawską.
Od 2013 roku AREX jest członkiem Rady Konsultacyjnej Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, w której pełni rolę doradczą i opiniodawczą. Współpraca owocuje wspólnie realizowanymi pracami badawczo-rozwojowymi.