HUNTeR z ZMU-03 debiutuje na poligonie
Wojskowa automatyzacja nie ogranicza się do powietrznych systemów bezzałogowych. Obejmuje także zrobotyzowanych towarzyszy broni, poruszających się na lądzie ramię w ramię z żołnierzami. Sensory lądowych platform zbierają informacje i rozszerzają świadomość sytuacyjną, jednak nadrzędnym zadaniem systemów bezzałogowych jest ochrona ich życia. Takim rozwiązaniem jest robot PIAP HUNTeR z wieżą bezzałogową AREX ZMU-03, który zadebiutował podczas ćwiczeń eksperymentalnych FEX na poligonie w Nowej Dębie.
Polski robot bojowy (w odmianie rozpoznawczej) zadebiutował w trudnych warunkach poligonowych podczas eksperymentalnych ćwiczeń Field Experimentation Exercises (FEX). Pierwszy raz, przez ponad tydzień, żołnierze mieli okazję poznać i ocenić możliwości wykorzystania uzbrojonego bezzałogowego pojazdu kołowego w różnego rodzaju sytuacjach taktycznych.
Opracowanie robota PIAP HUNTeR z wieżą ZMU-03 to efekt współpracy liderów systemów bezzałogowych w Polsce: Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółki GRUPY WB).
Bezzałogowa platforma charakteryzowała się wysoką dzielnością terenową, przewyższającą w niektórych sytuacjach transportery opancerzone. Towarzyszyła spieszonym pododdziałom w trudnym, piaszczystym obszarze. Robot ze zdalnym modułem uzbrojenia AREX ZMU-03 używany był do wykrywania zagrożeń oraz wsparcia ogniowego i stawiania zasłony dymnej.
Wszystkie zadania realizowano w realnych scenariuszach, przy czynnym udziale żołnierzy i pojazdów bojowych będących wyposażeniem Wojska Polskiego. Doświadczenia z ćwiczeń FEX mogą zostać użyte do przyszłego wdrożenia bezzałogowych platform lądowych w opracowywanej przez Sztab Generalny Wojska Polskiego koncepcji „batalionu przyszłości”.
Ćwiczenia FEX to zaproszenie ze strony Sił Zbrojnych RP do dialogu między dowódcami wojskowymi i dostawcami najnowocześniejszych, często futurystycznych rozwiązań dla wojska. Przyczyniają się także do pracy udoskonaleniem produktów, aby jeszcze lepiej spełniały wymagania współczesnego pola walki.