Kosmiczne porozumienie RADMOR i SpaceForest
Spółki RADMOR i SpaceForest z Gdyni podpisały porozumienie o współpracy stanowiące podstawę do ustanowienia partnerstwa między podmiotami i tworzące fundament dla przyszłych przedsięwzięć w zakresie konstrukcji i rozwoju platform satelitarnych oraz zainstalowanych na nich sensorów, systemów łączności oraz narodowych rozwiązań kryptograficznych.
Porozumienie o współpracy podpisali ze strony spółki RADMOR (wchodzącej w skład GRUPY WB) prezes Bartłomiej Zając i wiceprezes Gracjan Jakubowski, SpaceForest reprezentowali wspólnie prezes Robert Magiera oraz wiceprezesi Andrzej Magiera i Jerzy J. Michalski.
– RADMOR i SpaceForest uczyniły kolejny krok w stronę uzyskania przez Polskę narodowej suwerenności w branży technologii kosmicznych. Dotyczy to także rozwiązań rakietowych, związanych z wynoszeniem platform satelitarnych na orbitę okołoziemską. Podpisane porozumienie jest kolejnym etapem rozwoju Centrum Technologii Kosmicznych GRUPY WB – powiedział Bartłomiej Zając, prezes RADMOR.
– Innowacje napędzają naszą pasję do eksploracji kosmosu. SpaceForest, dzięki zaangażowanemu zespołowi, łączy naukę i technologię, aby przekraczać granice możliwości. Wierzymy, że przyszłość Polski w kosmosie zaczyna się tutaj i teraz, a nasze rozwiązania budują fundamenty krajowego dostępu do przestrzeni kosmicznej – powiedział podczas ceremonii Robert Magiera, prezes SpaceForest.
– Rok 2025 to przełomowy moment dla SpaceForest, firma wkracza w fazę komercjalizacji systemu rakietowego PERUN, rozwija radary ze sztuczna aperturą (SAR), generatory częstotliwości dla systemów satelitarnych oraz technologie filtrów mikrofalowych – dodał Robert Magiera.
Porozumienie o współpracy między spółkami RADMOR a SpaceForest jest podstawą do ustanowienia partnerstwa i tworzy fundament do przyszłych przedsięwzięć w zakresie konstrukcji i rozwoju różnych typów platform satelitarnych i zainstalowanych na nich sensorów.
Spółki zamierzają współpracować także w rozwoju urządzeń i oprogramowania służącego do operowania oraz bezpiecznej łączności z platformami satelitarnymi i naziemnymi stacjami kontroli, w tym stworzenia narodowych systemów kryptograficznych w zakresie telekomunikacji satelitarnej.