Spotkanie delegacji RPA z GRUPĄ WB
Spotkanie delegacji RPA z GRUPĄ WB: 31 sierpnia delegacja południowoafrykańskiego Departamentu Stosunków Międzynarodowych i Współpracy (DIRCO), której przewodniczył wiceminister Alvin Botes, rozmawiała z zarządem GRUPY WB – Piotrem Wojciechowskim i Adamem Bartosiewiczem. W spotkaniu uczestniczyła też pani ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce Nomvula Josephine Mngomezulu.
Spotkanie poświęcone było omówieniu historii wieloletniej współpracy spółek GRUPY WB z przedsiębiorstwami południowoafrykańskimi dotyczącej łączności radiowej, systemów pojazdowych i innych rozwiązań w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Wymieniono też z ministrem Botesem uwagi dotyczące struktury własnościowej podmiotów gospodarczych i udziałów państwa w firmach zbrojeniowych.
Z niezwykłym zainteresowaniem przedstawiciele południowoafrykańskiego Departamentu Stosunków Międzynarodowych i Współpracy zapoznawali się z osiągnięciami GRUPY WB w sferze rozwiązań dla wojska i służb mundurowych, ale także elektroenergetyki. Gościom z RPA przedstawiony został system ochrony perymetrycznej AMSTA, wdrożony do polskiej Straży Granicznej. To sprawdzone rozwiązanie, które umożliwia zabezpieczenie granic i ważnych obiektów infrastruktury przy użyciu sieci inteligentnych sensorów.
Uwagę przedstawicieli DIRCO wzbudziły modułowe magazyny energii rozwijane przez GRUPĘ WB. Te nowoczesne systemy oparto o całkowicie polskie rozwiązania techniczne i technologiczne. Opracowane przez rodzimych inżynierów magazyny energii mają ogromne znaczenie dla każdego kraju dążącego do jak największego udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym.
Spotkanie delegacji RPA z GRUPĄ WB: Gościom przedstawiono także rozwiązania opracowane w wyniku kooperacji między polskimi podmiotami wchodzącymi w skład GRUPY WB a przedsiębiorstwami południowoafrykańskimi. Owoce współpracy zostaną pokazane na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
Ze względu na wagę i prestiż największej narodowej imprezy branży obronnej jaką jest MSPO, zarząd zadecydował, że to kieleckie targi będą głównym oknem wystawowym GRUPY WB na świat. Zwłaszcza, że Salon został silnie dotknięty w ubiegłym roku ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19.
Restrykcje spowodowały także, że WB ograniczyła swoje prezentacje targowe w 2021 roku, rezygnując między innymi z udziału w targach w Stambule i Londynie. Dlatego na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego ujawniony zostanie sprzęt GRUPY WB zaprojektowany specjalnie pod kątem rynków eksportowych.
Obejmuje to wielozadaniowy wóz bojowy COMBATMATE. To jeden z przykładów kooperacji między spółkami GRUPY WB i podmiotami z Republiki Południowej Afryki. Opancerzony, minoodporny pojazd oferowany będzie w różnych wersjach, w tym rozpoznawczej, dla służb mundurowych i jako nośnik systemów bezzałogowych.
COMBATMATE to modułowa, efektywna kosztowo, łatwo adaptowalna do potrzeb użytkownika konstrukcja, wyposażona w rozwiązania GRUPY WB. W pojazd zintegrowano z systemem komunikacji pojazdowej FONET, systemem zarządzania polem walki TOPAZ i systemami łączności radiowej COMP@N i PERAD.
Prezentowana w Kielcach odmiana wozu COMBATMATE będzie także wyposażona w stabilizowaną, zdalnie sterowaną stację uzbrojenia ZSU-03 uzbrojoną w 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy standardu M2HB oraz wielorazowe wyrzutnie amunicji krążącej WARMATE-TL.